ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 10605522
*
nr 1060 5522
Pigtittare
Alm, 1800-tal
Kondition: saknar en fot
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 oktober 2016
kl 18:25:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/9 13:34:10
1
100 kr
3/10 17:13:32
2
150 kr
3/10 18:17:00
3
250 kr
3/10 18:20:10
2
250 kr
3/10 18:20:10
3
250 kr (Budbetjänt)
3/10 18:20:49
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Träslag; Alm
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
*
Pigtittare
Kondition: saknar en fot
Läs om budbetjänten
nr 1060 5522
Pigtittare
Alm, 1800-tal
Kondition: saknar en fot
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 oktober 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/9 13:34:10 | 1 | 100 kr |
3/10 17:13:32 | 2 | 150 kr |
3/10 18:17:00 | 3 | 250 kr |
3/10 18:20:10 | 2 | 250 kr |
3/10 18:20:10 | 3 | 250 kr (Budbetjänt) |
3/10 18:20:49 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Träslag; Alm
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor